اجرای نمای آجری ساختمان

  • خانه
  • اجرای نمای آجری ساختمان

نمای آجری بعد از نمای کرتین وال یکی از معروف ترین بناها است. آجر از آن زمان یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت و ساز ایرانی بوده است. با ظهور فناوری های جدید، آجر به روشی مدرن تولید می شود. امروزه در قسمت های مختلف خانه مانند شومینه، سرویس بهداشتی و نمای خانه از انواع آجرهای مقاوم و دارای رنگ های متفاوت استفاده می شود. استفاده از آجر به ویژه آجر نسوز در نمای ساختمان می تواند ایمنی ساختمان را در هنگام آتش سوزی افزایش دهد. همچنین این قبر ممکن است هزینه کمتری برای سازنده به همراه داشته باشد.

نمونه های زیادی از نماهای آجری وجود دارد که به دلیل اجرای اشتباه و بی کیفیت ، کارفرما از اجرای نمای آجری پشیمان شده است. مروری بر تمامی نکات اجرای نمای آجری را با ما در این صفحه طراحی نما بخوانید.
آجر ماده ای است که سال هاست در ایران مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل اصلی محبوبیت و استفاده گسترده از آجر در ساخت و ساز ساختمان، فراوانی خاک مناسب به ویژه خاک رس در محدوده و چشم انداز کشور عزیزمان ایران است.
ایرانیان در قدیم از خشت‌های گلی استفاده می‌کردند که نمونه‌های قدیمی آجرهای امروزی است، بنابراین تعداد زیادی بناهای تاریخی و ارزشمند در ایران با اجرای نماهای آجری ایجاد شد.

ساخت نمای آجری یکی از قدیمی ترین روش های نماسازی ساختمان است. دسترسی آسان به مواد اولیه، قیمت مناسب نماهای آجری، تنوع انواع نماهای آجری و مقاومت آن ها در برابر آتش، نماهای آجری را به یکی از پرطرفدارترین نماهای ساختمان تبدیل کرده است. نماهای آجری به دو روش مدرن و سنتی قابل دستیابی است. نمای بیرونی آجری در عصر امروز باید طراحی مناسبی داشته باشد تا مورد پسند مردم قرار گیرد. اگر کیفیت آجرهای خریداری شده خوب نباشد و مشکلاتی مانند کنده شدن وجود داشته باشد، ناگزیر از زیبایی نما می کاهد. علاوه بر این، اگر آجرکار به خوبی از عهده آن بر نیاید، آجرکاری جلوی ساختمان چندان خوب نخواهد بود.

امروزه نمونه های زیبایی از نماهای آجری ساخته شده توسط طراحان ایرانی وجود دارد اما بدون شک اجرا و طراحی نماهای آجری نیازمند یک پیمانکار ماهر است. به خصوص امروزه که پروژه های نما در قالب فرم های مدرن و پارامتریک ایجاد می شوند.

برای اطلاع از قیمت دقیق و به روز اجرای نمای آجری خود می‌توانید همین حالا با گروه فنی مهندسی داتام تماس بگیرید.

فرقی نمی کند سلیقه شما به عنوان یک کارفرما نما آجری سنتی باشد، نما آجری مدرن یا حتی یک نمای ساده، در هر صورت اجرای نما آجری در بین طراحان و سازندگان بسیار محبوب است و در نهایت می توانید یک نما داشته باشید.

مطابق سلیقه خود طراحی کنیدامروز در این صفحه از سایت نما دیزاین به بررسی سیستم های اجرای نما آجری می پردازیم و کیفیت کار پیمانکار نما آجر را مشخص می کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع روش های اجرای نمای آجری

نمای آجری یکی از نماهایی است که از گذشته کاربردی بوده و طرفداران زیادی دارد و در نماهایی مانند نمای ساختمان های مسکونی کاربرد فراوانی دارد.
با پیشرفت تکنولوژی در زمینه معماری، انواع نماهای آجری در طرح ها و اشکال مختلف ایجاد شده است، علاوه بر این روش های اجرایی دیگری نیز ظاهر شده است که سرعت اجرا و پایداری بالاتری دارند، در این قسمت ما با اجرای نماهای آجری بیشتر آشنا خواهید شد.
از روش های اجرا در نمای آجری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اجرای آجر با ملات
اجرای آجر به روش چسب
اجرای آجر به روش خشک

اجرای نمای آجری

اجرای نمای آجری خشک

امروزه یکی از متداول ترین روش های اجرای نما، نمای خشک می باشد.
در اجرای نمای خشک از ملات و چسب استفاده نمی شود و قطعات به کمک پیچ و ریل و قطعات فلزی بر روی ساختمان اجرا می شوند.
ساخت نما به روش خشک؛. ابتدا عایق حرارتی می گذاریم و سپس یک قاب که به عنوان نگه دارنده آجر روی دیوار اصلی استفاده می شود.
این قاب می تواند از چوب، فولاد یا آلومینیوم ساخته شود.
در مرحله بعد آجرهای نما را روی قاب فیکس می کنیم.

فاصله بین قاب و آجرهای روبرو عایق خوبی است و نقش مهمی در کاهش تلفات انرژی دارد.
وزن کم نمای خشک آن را در برابر زلزله مقاوم می کند و همچنین نسبت به نماهای ملات آسیب کمتری در برابر زلزله دارد.
اگر بخشی از نما به مرور زمان آسیب دید، فقط می توانید فرم های آجری همان قسمت را تعمیر و تعویض کنید.
در این روش اجرا کمترین ضایعات مواد وجود دارد، همچنین سرعت اجرا در این روش اجرا بسیار سریع بوده و ماندگاری بالایی دارد و نیازی به کارگر حرفه ای برای اجرا ندارد.
شاید برایتان جالب باشد، اما حتی پس از تخریب ساختمان، می‌توانید از بست، قطعات فلزی، قاب و قالب‌های آجری در ساختمان‌های دیگر استفاده کنید یا آنها را بازیافت کنید.

مزایای نصب نمای آجری به روش خشک

استفاده از روش خشک در نمای آجری یکی از روش های نوینی است که امروزه مورد توجه بسیاری از کارفرمایان و علاقه مندان قرار گرفته است، حال به برخی از مزیت های نمای آجری می پردازیم.

وزن کم نمای خشک آن را در برابر زلزله مقاوم می کند و همچنین نسبت به نماهای ملات آسیب کمتری در برابر زلزله دارد.
اگر بخشی از نما به مرور زمان آسیب دید، فقط می توانید فرم های آجری همان قسمت را تعمیر و تعویض کنید.
با این روش اجرا، حداقل مصرف مواد وجود دارد.
سرعت اجرا بالا
مقاومت بالا
برای انجام آن نیازی به کارگر حرفه ای نیست.
پس از تخریب ساختمان می توانید از بست ها، قطعات فلزی، قاب ها و قالب های آجری در ساختمان های دیگر استفاده کنید یا آنها را بازیافت کنید.

اجرای نمای آجری به روش ملات

رایج ترین و قدیمی ترین روش ساخت نماهای آجری استفاده از ملات ماسه سیمانی است.

اجرای نمای آجری با ملات نیاز به محاسبات مهندسی خاصی ندارد و صنعتگران مجرب نیز می توانند آن را اجرا کنند، اجرای این نوع نمای ساختمان با ملات. برای پوشش عیوب سطح اصلی دیوار ساختمان و تسطیح سطح دیوار گزینه مناسبی هستند.
یکی از معایب این روش؛ سرعت اجرای آن پایین است.
بهتر است در اجرای نماهای محدود زمانی از این روش استفاده نکنید زیرا؛. بتونه ها به زمان نیاز دارند تا خشک شوند و دقیق تر و بدون نقص کار کنند و بدون در نظر گرفتن این فاکتور ممکن است نما شما استحکام خود را از دست بدهد.
با این روش اجرا باید ظرافت خاصی داشته باشید تا دوغاب و محلول ها نما را آلوده نکنند، همچنین این روش ضایعات زیادی از مصالح ساختمانی دارد و قیمت خرید را بالا می برد.
با روش ملات دو نوع حالت اجرا داریم.
اجرای همزمان دیوار و نمای ساختمان: در این روش اجرا، آجر نما نیز همزمان با دیوارکشی اجرا می شود تا ارتباط لازم بین آجر پشت کار و آجر نما ایجاد شود. .یکی از نکات مهم این است که اندازه آجر رو به رو با آجر پشت کار یکسان باشد.
اجرای پس از اتمام سازه دیوار: این نوع روش اجرا همانطور که از نامش پیداست پس از اجرای دیوار سازه اصلی ساختمان انجام می شود، نکته مهم در مورد این روش این است که به منظور حفظ و نگهداری یکپارچگی و تناسب بین نما و دیوار ساختمان باید از اتصالات فلزی استفاده شود.
این اتصالات فلزی از دو قسمت متصل به هم تشکیل شده است که یک سر آن در داخل دیوار باربر و سر دیگر آن در درز افقی نما قرار می گیرد که با ملات پر شده است. تعبیه شده است.

مزایای نصب آجرکاری با ملات

همانطور که قبلا ذکر شد، نمای آجری با ملات از جمله روش هایی است که از دیرباز رواج داشته است، اکنون به برخی از مزایای این روش اجرا در نمای آجری می پردازیم.

هزینه های عملیاتی کم
نیازی به محاسبات خاصی ندارد و اجرای آن آسان است.

معایب نصب نمای آجری با روش ملات

هر روش پیاده سازی علاوه بر مزایا دارای معایبی است که دانستن این معایب می تواند در پیاده سازی یک نمای خوب موثر باشد.
از جمله معایب نمای آجری با استفاده از روش ملات:

سرعت اجرای پایین
مقدار زیادی ضایعات مواد
ظرافت در اجرا باید زیاد باشد وگرنه دید کثیف می شود.در صورت اجرای نادرست، مقاومت کمی وجود خواهد داشت.

اجرای نما آجر با چسب

مهمترین معیار برای اجرای نمای آجری با چسب، انتخاب و استفاده از چسب مخصوص است.
چسب مخصوص این روش اجرا به صورت;. یک ماده کشسان کار می کند و به اصطلاح الاستیک است که ضربه را هم به دیوار اصلی ساختمان و هم به نما خنثی می کند و باعث مقاومت در نما و دیوار زیر نما می شود که دیوار اصلی ساختمان است.
نکته مهم در این نوع اجرای نمای آجری که پایه در این روش اجرا در نمای آجری باید به طور کامل و یکنواخت با چسب پوشانده شود (دقت کنید ضخامت چسب از 3 تا 7 میلی متر بیشتر نباشد) تا در صورت نفوذ آب به نما در هنگام بارندگی، چسب ها جلوگیری از نرسیدن آب به پی و دیوار اصلی باشد.
اما قبل از آن لازم است روی سطح دیوار گچ سیمانی زده شود.
گچ سیمان. لایه ای از سیمان است که به طور یکنواخت بر روی دیوار اجرا می شود و از نفوذ رطوبت به دیوار اصلی جلوگیری می کند و از تأثیر محیط بر قسمت اصلی ساختمان جلوگیری می کند.
در این روش بستن دقیق آن بین قطعات آجری برای جلوگیری از ورود رطوبت به نما مهم است.
در صورت اجرای نادرست نوار؛.رطوبت در نما نفوذ می کند، در فصل سرما یخ می زند و باعث ایجاد ترک و ریزش آجر در نما می شود.

اجرای نمای آجری نسوز

نحوه نصب نمای آجر نسوز

آجر نسوز ؛ نوعی آجر است که از ترکیب خاک نسوز و خاک چینی به دست می آید.
می توانید این آجرها را با استفاده از ملات یا چسب روی نمای ساختمان قرار دهید.
توجه داشته باشید که بهترین زمان برای اجرای این نما در فصول گرم سال است، اجرای آن در فصول سرد سال توصیه نمی شود، زیرا در فصول سرد به دلیل سرما و یخبندان احتمال شوره سر روی آجرها زیاد است. .
نحوه پرکردن نما با آجر نسوز و استفاده از ملات به صورت شمش ملات:

شمش آجر در نما قرار می گیرد.
ملات با کیفیت دلخواه را پشت آجرها می ریزیم.
در نهایت صحافی اولیه آجرها را انجام می دهیم.

مزایای استفاده از آجر نسوز

همانطور که از نام این نوع آجر پیداست، این نوع آجر در برابر آتش مقاوم است، حال برخی از مزایای آجر نسوز را برای شما ذکر می کنیم.

دمای بسیار بالا را تحمل می کند.
تنوع در رنگ و اندازه
این آجرها علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی و گرما. آنها با توجه به جنسیت خود انرژی خورشیدی را جذب کرده و در فصل سرد به داخل ساختمان منتقل می کنند و در فصل گرم نیز همین کار را انجام می دهند.آجرهای نسوز به دلیل جذب آب بالایی که دارند نیازی به زنگ زدگی ندارند و فقط با آب داخل ملات چسبندگی لازم را به دست می آورند.

مصالح لازم برای اجرای نمای آجری

برای اینکه بتوانیم مصالح لازم در اجرای نمای آجری را نام ببریم ابتدا باید روش اجرا را مشخص کنیم در این قسمت به برخی از مصالح پرکاربرد در نمای آجری اشاره می کنیم.

قطعات آجر
چسب مخصوص
محلول سیمان شن و ماسه
پیچ
ریل
قطعات فلزی

هزینه اجرای نمای آجری

هزینه ساخت نما با آجر

همانطور که قبلا گفتیم؛ آجر در انواع مختلفی تولید می شود.
یکی از مهمترین معیارهای ارزیابی هزینه اجرای نما می باشد. نوع آجر (رنگ، ​​ابعاد، عایق و …)
علاوه بر این نحوه اجرا، پرداخت هزینه پیمانکار، مصالح لازم برای نصب آجر و موارد دیگر جزء معیارهایی است که قیمت اجرای نما با این متریال را تحت الشعاع قرار می دهد.

مدت زمان اجرای نمای آجری

مهمترین نکته در اجرای نمای آجری اجرا می باشد و از مهمترین عوامل موثر در اجرای نمای آجری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ابعاد سطح نما
ارتفاع ساختمان
شرایط آب و هوایی موجود
تعداد کارگران و صنعتگران
سفارش و مدت زمان آماده سازی مصالح نما
و…

نکات مهم قبل از شروع نما

اگر می خواهید نمای آجری را در ساختمان خود اجرا کنید، نکات زیر را حتماً در نظر داشته باشید:

مطمئن شوید که آجرها خوب پخته شده اند. دو آجر را مخلوط کنید تا متمایز شود. اگر زنگ بزنند یعنی خوب پخته شده اند وگرنه آماده سرو نیستند.
آنها باید حداقل فشار 150 کیلوگرم بر ثانیه را تحمل کنند.
اندازه آجرها باید یکسان باشد و همه ابعاد مساوی داشته باشند.
بیش از 18 درصد رطوبت را جذب نکنید.
مقاومت در برابر یخ زدگی بالایی دارند.

نکاتی برای اجرای نمای آجری

تا اینجا در مورد نکات قبل از اجرا صحبت کردیم، حالا در مورد نکات مهم در حین اجرا صحبت می کنیم.

قبل از قرار دادن آجر، ابتدا دیوار باید مرطوب شود.
نصب آجر در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد.آجرهای نما باید پیوند خوبی با سطح زیرین خود داشته باشند.
چسباندن بین آجرها باید به درستی انجام شود تا از ورود آب و رطوبت به نما جلوگیری شود.
قطر افزودنی پیوند نباید بیش از 1 میلی متر باشد.
هرگز از دستمال مرطوب برای حذف ملات اضافی استفاده نکنید.

اجرای نمای آجری در چه ساختمان هایی بهتر است؟

یکی از نکات مهم در نمای آجری این است که می توان از آن در انواع سبک های معماری استفاده کرد و با ترکیب آجر با سایر مصالح در نمای ساختمان ها می توان نماهای زیبایی ایجاد کرد، به عنوان مثال یکی از محبوب ترین نماهای ساختمانی ترکیبی بر روی نما سنگ و آجر.
همچنین نمای آجری را می توان در مصارف مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار داد که در زیر به برخی از کاربردهای نمای آجری اشاره می کنیم.

نمای مسکونی
نمای اداری
نمای تجاری
نمای ویلا
نمای سفارت
و…

نتیجه

ابتدا از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید متشکرم، اکنون خلاصه ای از جملات فوق را برای شما ذکر می کنیم.

نمای آجری یکی از پرکاربردترین نماها در ساختمان است.
برای اجرای نمای آجری به سه روش خشک، ملات ساروج و چسب
یکی از پرکاربردترین انواع آجر در نما آجر نسوز می باشد.قیمت نما آجری به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آنها روش اجرا می باشد.
یکی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی نمای آجری، نوار است.
مدت زمان نمای آجری با ابعاد نمای آجری ارتباط مستقیم دارد.
دو عامل در جرم گیری نمای آجری موثر است: دما، رطوبت
نمای آجری را می توان در انواع سبک ها و کاربردها استفاده کرد.

Call Now Buttonتماس با کارشناس : ۰۹۱۲۴۰۴۵۶۶۰