اجرای نمای فین گلس

اجرای نمای فین گلس | اجرای نمای شیشه فین گلس | مزایا نمای فین گلس

نمای ساختمان های مدرن امروزی را نمی توان بدون بکارگیری شیشه های مدرن تصور کرد. نمایی شفاف و یکدست که به کار گیری آن شفافیت و تلولو نور را برایتان به دنبال دارد. این سازه های شیشه ای در توضیح نمای اسپایدر به آن تا حدودی پرداختیم با هدف دریافت حداکثر نور در سازه به معماری راه پیدا کردند.

نمای شیشه ای فین گلس

نمای شیشه فین گلس که یکی از انواع نمای اسپایدر محسوب می شود نیز دقیقا با همین هدف در ساختمان سازی کاربرد دارد. اما مهم ترین دلیل به کار گیری این نوع از نمای شیشه ای یا فین گلس حذف چهارچوب ها و شبکه های نگهدارنده شیشه می باشد.در اتصالات نمای شیشه ای فین گلس باله های شیشه ای نقش تعیین کننده را ایفا می کنند.در حقیقت شیشه هم نقش دیواره شیشه ای را دارد و هم ساره ای است که دیواره بر روی ان سوار می شود.

برای مشاوره با کارشناسان کرتین وال با شماره : 25917313-021 | 09124045660 تماس حاصل فرمایید

 

تاریخچه فین گلس

استفاده از ساختار باله های شیشه‌ای یا فین گلس اولین مرتبه در نمای شیشه‌ای ساختاری که توسط Hahn درفرانسه و  در سال ۱۹۵۰ درساختمان  “Maison de la Radio” پاریس مورد استفاده قرار ‌گرفت، برمی گردد.
در این بنا ، صفحات شیشه ای 2 طبقه ، با استفاده از فیبرهای شیشه ای که عمود بر صفحات و  در مفاصل عمودی بین آنها قرار دارد، به حالت تعلیق درآمده و به سمت چپ سفت می شوند.

اما ساختمان ویلیس فابر & مجلس شورای شهر Dumas در ایپسویچ انگلستان بود که این تکنولوژی نوظهور را در سال ۱۹۷۲ رواج داد.در این نمای برجسته که توسط شرکت فاستر طراحی شده‌است، صفحات متعددی از شیشه بازتابنده به حالت تعلیق در می‌آیند و یکی از اولین نمای ساختمان نمای ساختمان در شیشه بدون فریم را فراهم می‌کنند.

این پروژه الهام بخش گسترش تکنولوژی شیشه سازی در سال های دهه 1970 در بسیاری از برنامه های کاربردی در سراسر اروپا و امریکا بوده و تا امروز نیز ادامه دارد. نمای ساختمان هایی که از شیشه ساخته شده اند هنوز یکی از اشکال نمای شیشه‌ای ساختاری رایج  را تشکیل می دهد و  به ویژه در مقیاس کم‌تریعنی پروژه های ساختمانی کوچکتر ، یک راه‌حل اقتصادی ومقرون به صرفه است.

ساختار نمای شیشه ای فین گلس

سیستم های شیشه ای ( گلس فین ) در مفهوم بسیار ساده هستند. باله شیشه‌ای در واقع از سازه آویزان هستندعمود بر شیشه پنجره در هر خط عمودی از شبکه بندی شیشه ای به کار می رود، پشتیبان سازه محسوب می شوند.برای اتصال این باله های عمودی از اتصالان معمول نقطه ای استفده می شود. چالش برانگیزترین جنبه از یک دیوار شیشه‌ای وقتی رخ می‌دهد که دامنه آن ( فواصل به کار گیری فین یا باله شیشه ای )آنقدر بزرگ باشد و  یک باله تنها در آن جا داده شود، در این صورت باید یک مفصل برای اتصال بگونه ای بکار رود که یک اتصال همه جانبه را تشکیل دهد تا چندین قطعه شیشه را بتواند به صورت یکپارچه ساپورت کند.

درسیستم های اولیه از صفحات پچ برای ثابت کردن یا استوار کردن شیشه و باله استفاده می کنند.اتصالات اسپایدری که به اتصالات عنکبوتی نیز شناخته می شوند در این زمینه بکار می روند.اما در هر صورت بکارگیری این باله ها باید بر اساس اصول مهندسی و برآورد میزان دقیق شرایط جوی محیط از قبیل وزش باد ، استاندارد های لرزه ایه و پیش بینی های لازم در مواقع شکست شیشه ها باشد.
شیشه ماده‌ای شفاف است که توسط نور منعکس‌شده از سطح آن دیده می‌شود. بنابراین, شفافیت در دیواره‌ شیشه‌ای آن با اثر یک دست کردن ناشی از نور منعکس‌شده از اتصال بین باله عمودی که  بر صفحه شیشه‌ای به کار گرفته می شود، بسیار اهمیت دارد و ممکن است به خوبی آن را یکدست منعکس نکند و دلیل این امرهم این است که این بازتاب‌های نور نسبت به تغییرات زاویه‌ای بسیار حساس هستند. به کار گیری نمای شیشه ای فین گلس محدودیت نداشته و شما می توانید از یک سازه کوچک تا سازه های عظیم این نوع از معماری رابه کار گیرید.

شرکت داتام مجری و طراح انواع حفاظ استیل ، نمای اسپایدر ، نرده استیل ، آلومینیوم ، کابلی ، شیشه ای و یا ترکیب آنها و همچنین تولید کننده یراق آلات دکوراتیو از جنس استیل و پذیرش ساخت سفارش یراق خاص آماده است تا در زمینه اجرای نمای فین گلس در پروژه های شما همکاری نماید.

سیستم تیرهای شیشه ای برای نگه داشتن دیگر شیشه ها که از خاص ترین سازه ها برای ساختن نماهای شفاف و یکپارچه می باشد. دیوارهای فین گلس یکی از محبوب ترین گزینه ها برای این سیستم است.

با استفاده از نمای شیشه ای فین گلس می توان جداره های تماما شیشه ای بدون هیچ گونه سازه فلزی طراحی کرد. سازه نگهدارنده این روش به جای فلز، شیشه می باشد، به این ترتیب که یک تیغه شیشه ای معمولا دو یا سه لایه لمینیت شده عمود بر صفحه نما در پشت نما قرار گرفته وقطعات نگه دارنده اسپایدر بر روی آن نصب می گردند سپس می توان شیشه های نما را نصب نمود.

مزایا نمای فین گلس

داشتن نمایی تمام شیشه ای و شفاف بدون معلوم بودن اتصالات فلزی

روش فین گلس یکی از روشهای اجرای نمای شیشه ای است که  این روش بیشتر برای شفاف کردن نما استفاده می شود.

در نمای شیشه ای اسپایدر فین گلس به جای ستون ها و یا کابل ها که باعث دیده شدن خط و خطوطی می شود از شیشه استفاده می شود.

نمای شیشه ای اسپایدر با این روش به حداکثر شفافیت خود در نما می رسد .یکی دیگر از مزایای نمای اسپایدر به  این روش این هست که ستون ها را می شود از بالا تا نصف ارتفاع کار آورد و در ارتفاعات کم استفاده کرد .

شیشه نمای اسپایدر فین گلس | مزایا نمای فین گلس

در شیشه نمای اسپایدر فین گلس انتقال وزن به سازه به وسیله یک تیغه یا ستون شیشه ای دو یا سه لایه از شیشه سکوریت و لمینت شده صورت می گیرد.

این مدل شیشه نما ظرافت و زیبایی و شفافیت فوق العاده دارد، تنوع یراق آلات و اتصالات و همچنین استفاده از متریال متنوع مانند شیشه و استیل در سازه نگهدارنده این امکان را به طراح می دهد تا هر نوع فرم و شکلی که مد نظر دارد در نمای شیشه ای ساختمان اجرا کند.

اجرای نمای فین گلسنصب شیشه نمای اسپایدر فین گلس

در نصب شیشه نمای اسپایدر سیستم تیرهای شیشه ای برای نگه داشتن دیگر شیشه ها که از خاص ترین سازه ها برای ساختن نماهای شفاف و یکپارچه می باشد. دیوارهای فین گلس یکی از محبوب ترین گزینه ها برای این سیستم است.

با استفاده از نمای شیشه ای می توان جداره های تماما شیشه ای بدون هیچ گونه سازه فلزی طراحی کرد.

سازه نگهدارنده این روش به جای فلز، شیشه می باشد، به این ترتیب که یک تیغه شیشه ای معمولا دو یا سه لایه لمینت شده عمود بر صفحه نما در پشت نما قرار گرفته است.

در اجرا و نصب شیشه نما اسپایدر فین گلس قطعات نگهدارنده اسپایدر  روی آن نصب می شوند سپس می توان شیشه های نما را نصب کرد.

لوازم جانبی استفاده شده روی فریم های فلزی یا فین گلاس ها می تواند نصب شود. همچنین میله های تنشی (Tension) برای کشیدن این لوازم جانبی با یکدیگر استفاده می شود.

مزایا نمای فین گلس

اجرای نمای فین گلس | اجرای نمای شیشه فین گلس

مهندسین و معماران برتر این سیستم را طراحی کرده اند با هدف رسیدن به بالاترین حالت شفافیت و روشنی که این موضوع اکثرا با عناصر مختلف ساختمانی منع شده بوده است.

سیستم اسپایدر یک راه کار عملی به مونتاژ شیشه ارائه می دهد که سیستم های دیگر این امکان را ندارند.

برای رفع تیزی لبه های شیشه در نما ، یک یا دو بازو به عنوان لوازم جانبی می تواند استفاده شود برای موردهای خاص ، تعداد بازوها می تواند بیشتر از 2 عدد باشد.

مزایای شیشه نمای اسپایدر شیشه های تک عایق و لمینت شده  است که می تواند با سیستم اسپایدر ضخامت شیشه بستگی به مشخصات پروژه دارد. بنابراین یک مطالعه مخصوص برای هر پروژه انجام می شود.

بهزاد قبادی

Call Now Buttonتماس با کارشناس